18 Temmuz 2007 Çarşamba

Ayrı Yazılan Birleşik Kelimeler

Sizi, öyle miydi, böyle miydi, birleşik miydi, ayrı mıydı kararsızlığına sürükleyen iki kelimelik bir problemle karşılaştığınızda, önce sakin olun. Elinizin altında hemen danışabileceğiniz bir kılavuz yoksa, kelimelerin arasına mesafe koyun, ayrı ayrı bir daha okuyun. Zaten, çoğu zaman sadece bir kılavuz, kanunlar dahilinde kah birleşip kah ayrılan kimi kelimelerin medeni durumu hakkında kesin karar vermenize yeterli olmayabilir. Ayrı yazılan birleşik kelimeler için madde madde düzenlenmiş dil bilgisi hükümleri mevcut, ancak, ezberci zihniyetle işimiz olmaz diyenlerdenseniz, kelimelerin birleşirken uğradığı şekil ve anlam kaymalarına dikkat etmelisiniz.Önce, şekil ve şemalini koruyan birleşik kelimelere bir göz atalım.

Kelimelerden biri, yardım, yataklık fiili ise (etmek, edilmek, eylemek, kılmak, olmak) ve ikinci kelimeyle seviyeli birlikteliği sırasında ses düşmesi ya da türemesi, arada bırakın harfi, kız alışverişi bile yoksa, yollar çoktan ayrılmış demektir.

Yazının devamı....

2 yorum:

Gazeteci dedi ki...

Kim dusundu boyle bir blog hazirlamayi?? Tebrik ediyorum sizi arkadaslar. Ne kadar faydali bir ise soyunmussunuz. Turkce'nin dogru kullanilmasi ve yazilmasi, benim icin de cok onemli. Ama maalesef, ne kadar dikkat etmeye calissak da, hatalar yapmiyor degiliz. Turk Dil Kurumunu'nun web sitesi de cok isime yariyor. Sizin blogunuzu da linklerime ekleyecegim.

Sevgiler,

Evdeki Gazeteci

nadide cicek dedi ki...

bende tebrik ediyorum sizi mukemmel bir site hazirlamissiniz fakat yukardaki baslikda virgullerden sonra buyuk harf gelmez bunu bildirelim dedik